etyka lekarska Postęp

Obowiązki lekarza

Choligrip MAX Synflorix

Podstawowym celem lekarza jest pomoc medyczna osobom potrzebującym. Określone zasady postępowania, zostały także uregulowane w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Znajdują się w niej zapisy dotyczące ciągłego poszerzania wiedzy oraz umiejętności lekarskich.

Uwzględnione zostały także relacje personelu medycznego. Obowiązkiem lekarza jest szanowanie wszystkich pracowników medycznych oraz kulturalne i życzliwe ich traktowanie. Kodeks Etyki Lekarskiej zakłada również, iż lekarz powinien stronić od reklamowania się oraz udzielania wizerunku w celach komercyjnych. Zgodnie z Kodeksem, reklamą dla lekarza są wyłącznie wyniki oraz efektywność pracy. Zabronione jest także nachalne proponowanie swoich usług osobom chorym. To pacjent powinien wybierać lekarza na podstawie własnych przekonań.

Jeżeli lekarz pobiera honorarium za swoje usługi, może o jego wysokości poinformować pacjenta jeszcze przed udzieleniem pomocy medycznej. Od tej zasady są jednak wyjątki, zwłaszcza w nagłych wypadkach.

Decydując się na określony sposób leczenia, należy uwzględnić przede wszystkim jego skuteczność oraz bezpieczeństwo chorego. Lekarz nie powinien stosować metod, które uznane zostały za szkodliwe i nieistotne w leczeniu danego schorzenia.

altargo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *