Pages Menu
Categories Menu
Etyka lekarska dawniej i dziś

Żółtaczka to inaczej wirusowe zapalenie watroby typu b powodujące zmianę koloru skóry na żółty Twinrix Junior

Zawód lekarza jest zaliczany do zawodów zaufania publicznego. Lekarz pełni bardzo istotną rolę w ratowaniu życia chorego i polepszaniu zdrowia. Zawód ten posiada wiele uregulowań nie tylko prawnych, ale także etycznych.

Pierwsze zapiski świadczące o etyce lekarskiej sięgają czasów 1792-1750 p.n.e. Zostały one opracowane przez króla babilońskiego Hammurabiego. W kodeksie zostało wprowadzone prawo do odwetu. W kontekście opieki lekarskiej, prawo Hammurabiego przewidywało, iż w przypadku śmierci pacjenta, lekarzowi obcinano ręce. W tamtych czasach lekarze musieli ze szczególną starannością dbać o chorych, gdyż w przeciwnym wypadku, ponosili tego poważne konsekwencje.

Zmiany w kodeksie etyki lekarskiej, zawdzięczamy Hipokratesowi. Główną zasadą działania tego greckiego lekarza było to, żeby nie szkodzić pacjentom. Popierano także dążenie do doskonałości poprzez poprawę i ulepszenie własnych kompetencji. Niezwykle istotna była także moralność osoby, pragnącej wykonywać stanowisko lekarza.

Obecnie przysięga Hipokratesa, którą składają lekarze, została zmodyfikowana przez Deklarację Genewską. Jej podstawą jest obowiązek niesienia pomocy lekarskiej potrzebującym oraz konieczność ciągłej poprawy swoich umiejętności. Lekarz powinien dążyć również do tego, aby świadczyć jak najlepsze usługi chorym.

Leczenie rotawirus u dzieci leczenie należy rozpocząć od wizyty w szpitalu wilu rodziców pyta meningokoki jak rozpoznać oto jest pytanie

Zostaw komentarz